فاسدترین کشورهای

پیش فرض فاسدترین کشورهای جهان معرفی شدند

هفت صبح : یک سازمان تحقیقاتی آلمانی در گزارشی اقدام به تهیه فهرستی از فاسدترین کشورهای جهان کرده، در این فهرست ایتالیا در رتبه شصت و نهم و یونان در رتبه هشتادم قرار دارد. پیش از این و در رده بندی سال 2010 ایتالیا در رتبه شصت و هفتم و یونان در رتبه هفتاد و هشتم قرار گرفته بود.

این سازمان در گزارشی اعلام کرده: «کشورهایی که پایین ترین رتبه را در این فهرست به خود اختصاص داده اند، کشورهای منطقه یورو هستند که از بحران اقتصادی رنج می برند. عامل اصلی بروز این بحران تا حدودی بی کفایتی مقامات دولتی در مقابله با رشوه ها، اختلاس ها و عدم پرداخت مالیات است.»

غرق شدن اروپا در بحران های اقتصادی باعث شده، دولت های بدهکار درآمدهای دولتی را بالا ببرند و در اصلاحات تجدیدنظر کنند که به دنبال خود جمعیتی از تظاهرکنندگان را، برای گرفتن حق و مطالبات خود، به خیابان ریخته است. سیلویو برلوسی ماه گذشته از سمت نخست وزیری ایتالیا استفا داد، دو روز پس از اخراج همتای یونانی خود، جورج پاپئاندرو.

بر طبق آمار سازمان شفافیت، زلاندنو رتبه ابلای خود را حفظ کرده و همچنان در کنار دانمارک و فنلاند، به عنوان پاک ترین کشور جهان معرفی شده است، کره شمالی با شاخص یک، در کنار سومالی در قعر جدول، به عنوان فاسدترین کشورهای جهان شناخته شده اند. این دو کشور یک پله پایین تر از افغانستان و میانمار قرار دارند.

آمریکا از رتبه 24، دو پله سقوط کرده اما هنوز هم بزرگترین اقتصاد دنیا شاخص 7/1 خود را حفظ کرده است. شاخص فساد که باتوجه به رفتار و کردار کارمندان دولتی و سوءاستفاده سیاستمداران از موقعیت خود در کشورهای مختلف اندازه گیری می شود، نشان می دهد که دوسوم از این 183 کشور، از شاخص صفر تا 10، شاخصی پایین تر از 5 دارند و شاخص 1 به فاسدترین کشور اختصاص داده می شود. در جدول، ایتالیا با غنا هم رده و پایین تر از عربستان صعودی است.

فساد ایتالیا به گردن برلوسی به دلیل رشوه گیری و رشوه دهی های دولتش، سوءاستفاده از قدرت و مسائل اخلاقی است. او از سال 1994 که قدم به دنیای سیاست گذاشته، متهم به رفتارهای فاسد فراوانی شده و تنها به دلیل حمایت های وکیل چپی اش بر سر کار باقی مانده بود. امروز، این وکیل در حال نابودکردن شخصیت سیاسی اوست. اوانگلوس ونیزلوس، وزیر اقتصاد یونان، در ماه سپتامبر اعلام کرده طرح هایی برای اعمال مالیات به همه صاحب خانه ها دارد. به دنبال عدم موفقیت کشور در سیستم جمع آوری مالیات، این طرح برای افزایش بودجه سال جاری ارائه شده است. ونیزلوس می گوید: «سیستم جمع آوری مالیات موفق عمل نمی کرده و به همین دلیل مالیات ها به موقع پرداخت نمی شده یا اصلا پرداخت نمی شده که به همراه خود رکورد اقتصادی به همراه داشته.»

او در تاریخ 18 اکتبر گفته یونان در حال سنجش و بررسی مشکلات آشکار بدنه جامعه است و نبردی ملی علیه فرار از پرداخت مالیات در این راه کارساز خواهد بود. کشورهای خاورمیانه که در گذار از تلاطم بهار عرب به سر می برند هم در پایین ترین رده های فهرست قرار دارند و شاخص اکثر آنها از چهار کمتر است. به گفته سازمان شفافیت، تلاش های مردمی فراوانی که برای براندازی و مبارزه با دولت های فاسد سر گرفته، خبر از تکثیر فساد در این کشورها می دهد. انقلاب مصر که باعث سرنگونی حسنی مبارک در ماه فوریه شد، باعث کاهش 14 پله در رده بندی سازمان شفافیت شد و این کشور را در رتبه صد و دوازدهم جای داد.

جنبشی که در تونس آغاز شد، رتبه این کشور را از 73 به 59 تغییر داد، در حالی که لیبی 22 پله سر خورده و در رتبه 168 جای گرفته است. معمر قذافی، رهبر لیبی، در ماه اکتبر کشته شد. هگوته لابلل، رئیس سازمان شفافیت بین الملل، در بیانیه ای گفته: «در سال جاری ما شاهد شعارهای انتخاباتی تظاهرکنندگان فقیر و ثروتمند بوده ایم. همه تظاهرکنندگان، چه اروپایی که درگیر بحران اقتصادی بوده و چه در جهان عرب که فصل جدید سیاسی خود را آغاز می کند، خواهان توجه به مطالبات شان برای ساختن دولتی بهتر بوده اند.» این فهرست سنگ محکی است برای سنجش میزان فساد کشورهای مختلف و همچنین سنجش خطری که سرمایه گذاران را تهدید می کند

/ 0 نظر / 11 بازدید